Zanim zaprosisz znajomych na wspólną zabawę w escape roomie, wybierz mądrze, czyli wybierz taki pokój zagadek, który wszystkim wam przypadnie do gustu i w pełni usatysfakcjonuje was swoim poziomem trudności, typem rozgrywki i ogólnie rzecz biorąc przewijającym się w nim motywem przewodnim. Bo pokoje zagadek różnią się od siebie także i tematyką. Nie są to przecież zwykłe pomieszczenia wypełnione jakimiś zagadkami. Są to pomieszczenia tematyczne, które mają was przenieść do innego świata i pozwolić wam błyskawicznie wczuć się w prezentowaną fabułę. To wy jesteście tutaj bohaterami. To wy musicie uratować świat przed inwazją kosmitów, wydostać się z piwnicy psychopaty albo rozwikłać zagadkę kryminalną niczym doradcy Sherlocka Holmesa. Poniżej opisujemy najpopularniejsze scenariusze przeważające w polskich escape roomach. Zapoznajcie się z nimi i pomyślcie sami, w jakiej grze chcielibyście wziąć udział.

Pokoje przygodowe


Dobre niemalże dla każdego. Zazwyczaj nie mają żadnych ograniczeń wiekowych, co oznacza, że mogą z nich korzystać i dzieci, i młodzież. Taki pokój będzie dobrym wyborem dla całej rodziny. Interesująca fabuła na pewno szybko was wciągnie i sprawi, że będziecie mieć wrażenie, jak gdybyście to wy byli głównymi bohaterami filmu prezentowanego innym na dużym ekranie. W przypadku tych pomieszczeń fabuła jest zresztą kluczowa. Trzeba naprawdę się w nią wczuć, gdyż może mieć ona olbrzymie znaczenie dla szybkiego i sprawnego rozwiązywania różnych zagadek czyhających w pokoju.

Pokoje historyczne


Gratka dla wszystkich tych, którzy lubią zabawy edukacyjne i nawet od zwykłej z pozoru rozrywki oczekują tego, że będzie ona w stanie czegoś ich nauczyć. Pokoje historyczne, podobnie jak pokoje przygodowe, też bardzo często są pokojami rodzinnymi bez ograniczeń wiekowych. Mogą przenieść was do starożytnego Rzymu czy Egiptu, jak również zaprezentować dzieje Polski w czasach drugiej lub pierwszej wojny światowej. W przypadku pomieszczeń z tej kategorii tematycznej ważna może okazać się wiedza na temat historii. Jeżeli jej nie posiadacie, z niektórymi zagadkami możecie sobie po prostu nie poradzić.

Pokoje fantasy


Ostatnio bardzo modne i chętnie wybierane. Taki escape room z kategorii fantasy niemalże zawsze będzie nawiązywać do popularnych baśni, bajek albo znanych filmów czy książek. Nie jest to więc opcja uniwersalna. Najprawdopodobniej osoby niezainteresowane fantasy nie będą zbyt dobrze bawić się w tym pomieszczeniu, ale już miłośnicy Wiedźmina totalnie się nim zachwycą. W pokojach fantasy sporą rolę odgrywa aranżacja. Zazwyczaj jest ona przepełniona znaczącymi elementami, niezwykłymi dekoracjami i figurami nawiązującymi do znanych bohaterów. To wszystko sprawia, że klimat jest naprawę niesamowity. Pokoje fantasy zazwyczaj są najbardziej oblegane przez mężczyzn, ewentualnie przez nastolatków bądź dzieci.

Pokoje kryminalne


Rozgrywka w stylu escape roomów z założenia ma polegać na rozwiązywaniu zagadek, a są one jednak cechą najbardziej charakterystyczną dla kryminałów. Jeżeli wasza grupa zaczytuje się w dziełach Lisy Gardner, na pewno sami z chęcią zobaczycie, jak to jest wejść w rolę prawdziwego detektywa albo… stać się przestępcą, który usiłuje napaść na bank i wyciągnąć z niego pieniądze. Pokoje kryminalne bardzo często mają wysoki poziom trudności, dlatego pamiętajcie o tym, by go sobie sprawdzić. Jeżeli nigdy wcześniej nie bawiliście się w escape roomie, na pierwszy raz nie powinniście wybierać dla siebie zbyt trudnych pomieszczeń, bo nieraz mogą one zniechęcić do dalszej zabawy tego rodzaju.

Pokoje horror


Na sam koniec zostaje wam coś, obok czego trudno przejść obojętnie. Pokój zagadek horror nie koncentruje się na jakichś wyjątkowo trudnych zagadkach, a raczej na tym, by po prostu was przestraszyć i wzbudzić w was skrajne emocje. Pokoje z tej grupy tematycznej są dobre wyłącznie dla osób o naprawdę mocnych nerwach. Potrafią przerażać znacznie bardziej od najstraszniejszych nawet horrorów.