Interesujące gry planszowe dla początkujących

Gry planszowe zyskują coraz większą popularność i trudno się temu dziwić. Każdy może znaleźć tytuły idealne dla siebie – od rozbudowanych RPG wymagających długich godzin rozgrywki, przez prostsze gry familijne, aż po szybkie tytuły stworzone z myślą o dodatku do spotkań towarzyskich. Przedstawione poniżej tytuły będą doskonałym wstępem do świata gier planszowych, a z pewnością mile zaskoczą również osoby zaznajomione z tematem.

Dixit

Nieszablonowa gra, która skupia się na zabawie słowem. Zasady są dość proste. Każdy gracz dostaje po kilka kart (swoją drogą niezwykle pięknie wykonanych), a jego zadaniem jest opowiedzenie historii pasującej do jednej z nich. Następnie wszyscy uczestnicy zabawy muszą wyłożyć po jednej karcie nawiązującej do opowieści. Po przetasowaniu i odkryciu kart każdy poza opowiadającym typuje kartę, którą jego zdaniem umieścił na planszy bajarz.

Zadaniem osoby opowiadającej historyjkę jest ułożenie bajki w ten sposób, aby jak najmniej osób odgadło, która karta została przez nią wyłożona. Jednocześnie historia musi na zasadzie skojarzeń lub dowolnej innej nawiązywać do ilustracji na karcie.

Dixit jest doskonałym sposobem na trenowanie wyobraźni, kreatywności oraz szlifowanie umiejętności opowiadania historii. Do rozgrywki potrzebnych jest minimum 3 graczy, chociaż w tym przypadku im więcej, tym lepiej. Piękne w Dixit jest to, że wszystko zależy tylko i wyłącznie od pomysłowości graczy. Proste zasady, kolorowe ilustracje i trening istotnych zdolności sprawiają, że gra doskonale sprawdza się na imprezach, w rodzinnych domach oraz podczas zabawy z dziećmi, które uczą się opowiadać.

Munchkin

Interesujący tytuł, który wymaga dużego dystansu do świata oraz humoru. Jest to swoista parodia gier RPG oraz światów fantasy. Podczas rozgrywki z pewnością każdy doskonale będzie się bawił.

Munchkin jest grą karcianą, która polega na zdobyciu 10 poziomu postaci. Zwycięża osoba, która pierwsza osiągnie cel. Można to zrobić poprzez zabijanie coraz silniejszych potworów, używanie kart specjalnych oraz oszukiwanie. Jest to jedna z nielicznych gier, która premiuje nieczyste zagrywki, a nawet do pewnego stopnia je ułatwia. Dlatego też niezwykle istotna jest spostrzegawczość, przebiegłość oraz zdolność planowania. Nigdy nie wiadomo, czy powstałe zamieszanie było wynikiem przypadku czy czyimś celowym działaniem. Co w tym czasie działo się pod stołem?

Zdecydowanymi zaletami gry planszowej Munchkin jest jej dynamika, konieczność wchodzenia w interakcje z innymi graczami, a także premiowanie realizacji długoterminowych planów.

Posiadłość Szaleństwa, edycja 2

Oryginalna gra, która wymaga dodatku w postaci smartfona, tabletu lub komputera. To właśnie któreś z tych urządzeń zostanie narratorem wszystkiego, co dzieje się na planszy. Zainstalowana aplikacja powiadamia o kolejności ruchu, wymaganych działaniach czy osiągnięciu sukcesu, to jeszcze ocenia postępy graczy. Takie rozwiązanie sprawia, że Posiadłość Szaleństwa jest przystępna dla osób stawiających pierwsze kroki w grach planszowych. Dodatkowo muzyka z aplikacji podkręca mroczny klimat rozgrywki.

Sama fabuła Posiadłości Szaleństwa rozgrywa się w uniwersum Zewu Cthulhu stworzonego przez H. P. Lovecrafta i porusza typowe dla niego tematy, takie jak religijność, ezoteryka, magia, przemoc czy mroczne zakamarki ludzkiej duszy. Z tego powodu tytuł nie jest przeznaczony dla młodszych graczy.

Wsiąść do Pociągu

Na koniec prosty i przyjemny tytuł, który doskonale sprawdza się podczas gier ze znajomymi, rodzinnych posiedzeń czy zabawy z dziećmi.

Zasady rozgrywki są bardzo proste. Każdy gracz losuje kilka kart z opisanym miejscem startu i celem dojazdu. Pomiędzy tymi punktami musi ułożyć trasę z pomocą różnokolorowych wagonów, które muszą odpowiadać kolorom pól na planszy. Im dłuższa trasa zostanie ułożona, tym więcej przyniesie punktów. Rozgrywka dobiega końca w momencie, gdy wykorzystany zostanie ostatni dostępny wagon lub jeśli któryś z graczy ułoży wszystkie trasy. W tym momencie przychodzi czas na podliczenie wyników.

Podczas rozgrywki Wsiąść do Pociągu potrzebna jest zdolność łączenia faktów i logicznego myślenia, a także umiejętność przewidywania ruchu pozostałych graczy. Można skupiać się na tworzeniu własnych połączeń lub stosować taktykę polegającą na blokowaniu przejazdu przeciwników.

Wsiąść do Pociągu oferuje możliwość dokupienia wielu różnych map, takich jak Azja, Francja, Polska, Holandia, Europa, Japonia, Afryka, Dziki Zachód czy Europa 1912. Plansze różnią się miastami, wielkością oraz kartami połączeń, dzięki czemu każde podejście do gry będzie przebiegać w zupełnie inny sposób.

1 thought on “Interesujące gry planszowe dla początkujących

  1. Generalnie gry planszowe są niedoceniane i zapominane. Świetna rozrywka w granie dzieci, rodziny i przyjaciół.

Comments are closed.