Popularny mit szkodliwego wpływu gier wideo na dzieci i dorosłych

laptopy

XXI wiek jest okresem szybkich zmian i nieustannego rozwoju, a osoby grające w gry wideo wciąż traktowane są jak stereotypowi gracze, których negatywny obraz przedstawiany jest w mediach. Warto lepiej zapoznać się z tematem i porzucić archaiczne myśli, ponieważ gry niosą ze sobą wiele dobrego, a także pozytywnie wpływają na rozwój i zdrowie.

Gracze pokazywani w mediach

Filmy i seriale (a w szczególności te polskiej produkcji, jak chociażby 149 odcinek „Ojca Mateusza”), ukazują negatywny obraz gracza. Przedstawiają go jako osobę agresywną, uzależnioną od komputera czy konsoli i niepotrafiącą odnaleźć się w rzeczywistości. Stereotypowy gracz przeważnie pije głównie napoje energetyczne, siedzi przed ekranem komputera dzień i noc przy zasłoniętych oknach, nie wychodzi z domu i nie ma znajomych spoza wirtualnego świata.

Chociaż oczywiście istnieją takie osoby, to jest to zdecydowanie kwestia osobowości, a nie obiektywny portret gracza. Osoba rozwijająca swoje hobby, jakim są gry wideo, nie jest osobą zaniedbaną, pozbawioną ambicji ani zdemoralizowaną. Tak samo, jak człowiek pijący lampkę wina do niedzielnego obiadu nie staje się alkoholikiem.

Kolejną istotną kwestią jest to, że stereotyp gracza przeważnie ukazuje go jako zagubionego nastolatka, który przez gry wideo kumuluje liczne problemy w świecie rzeczywistym. Opuszcza się w nauce, wagaruje, nie ma przyjaciół i donikąd nie zmienia. W tym miejscu warto na chwilę się zatrzymać i sięgnąć po raport udostępniony przez Polish Gamers Observatory.

Ogólnodostępne informacje wyraźnie pokazują, że 76% Polaków posiadających dostęp do Internetu przynajmniej raz w miesiącu gra na komputerze lub konsoli. Drugą istotną kwestią jest fakt, że graczami nie są jedynie nastolatkowie, a co więcej – nie są nawet większością. W Polsce najwięcej jest graczy w wieku od 25 do 34 lat, a z każdym rokiem górna granica widełek rośnie.

To nie jest jeszcze koniec obalania krzywdzących stereotypów. Znaczna większość graczy we wspomnianym przedziale wiekowym ma rodzinę i stałą pracę, a jedynie 6% graczy nie jest nigdzie zatrudniona. Co więcej – gry wideo nie są jedynie domeną mężczyzn. Stanowią oni 51% polskich graczy, a pozostałe 49% to kobiety, które coraz chętniej sięgają po tę formę rozrywki. Na dodatek bardzo często osiągają lepsze wyniki, co widać chociażby na popularnych platformach streamingowych.

Wpływ gier wideo na zdrowie człowieka

Często można usłyszeć mit, że gry komputerowe negatywnie wpływają na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka, a w szczególności dziecka. Nie jest to całkowita prawda, chociaż ma swoje racjonalne podłoże w przypadku najmłodszych graczy.

Mózg dziecka nieustannie się rozwija i istnieje ryzyko jego „przeciążenia” poprzez nadmiar informacji, bodźców czy nawet zbyt dużą absorpcję uwagi. W takiej sytuacji młody gracz niemal obsesyjnie powraca do wirtualnego świata, nawet jeśli nie znajduje się w danym momencie przy komputerze czy konsoli. Dlatego właśnie istotne jest, aby stosować się do klasyfikacji wiekowej i zapewniać dziecku gry, które będą dla niego odpowiednie. Przykładowo: dziesięcioletnie dziecko nie powinno grać w tytuły takie jak „Wiedźmin” czy „Cyberpunk”, ale może bawić się w produkcjach takich jak, chociażby „Dinos and Bubbles” czy popularne kulki. Na rynku nie brakuje również wartościowych gier edukacyjnych, które wspomagają rozwój dziecka.

Istotne przy tym jest, że agresja nigdy nie jest spowodowana grami komputerowymi. One mogą być jedynie sposobem na odkrycie problemów dziecka. Agresywne zachowanie przeważnie wynika z trudnej sytuacji rodzinnej, kłótni rodziców, problemów w szkole lub innymi wydarzeniami z życia rzeczywistego, z którymi dziecko nie potrafi sobie poradzić. Jeśli u dziecka zostaną zauważone problemy dotyczące jego zachowania, warto zapomnieć na chwilę o grach i unikać popularnych szlabanów. Najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa i szczera próba udzielenia pomocy, a w wyniku braku rezultatów wskazana będzie konsultacja z psychologiem dziecięcym.

Gry wideo mają zaskakująco pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Produkcje wymagające szybkiego podejmowania decyzji i błyskawicznej reakcji (w szczególności gry e-sportowe), sprawiają, że gracze znacznie efektywniej reagują na obiekty poruszające się w ich otoczeniu z dużą szybkością niż osoby nieobeznane z grami wideo.

Rozwijanie umiejętności w grach komputerowych gwarantuje nie tylko lepszy refleks, który przydaje się w życiu codziennym, ale poprawia również umiejętność analitycznego i strategicznego myślenia, może rozwijać wiedzę, a także pomaga w nauce szybkiego podejmowania trudnych decyzji pod presją czasu. Wszystko zależy od tego, w jakie produkcje najczęściej gra dany gracz.

Równie istotny jest wpływ gier wideo na zdrowie psychiczne. Warto mieć na uwadze, że gry są doskonałą formą spędzenia czasu z rodziną czy przyjaciółmi, a także prowadzą do zacieśnienia więzi rodzinnych. W XXI wieku jest to jeden z lepszych sposobów na zbliżenie do siebie rodziców i dzieci.

Możesz też sprawdzić Opole Info, które jest naszą inną stronką, gdzie wrzucamy świetne tematy!

Gry wideo we współczesnym świecie

Aktualnie gry wideo cieszą się coraz większą popularnością wśród ludzi w niemal każdym wieku. Dzieci i młodzież chętnie spędzają w ten sposób wolny czas, aby poprawić swój nastrój, trenować, a być może próbować spełnić swoje marzenia o uczestnictwie w turniejach e-sportowych.

Dorośli gracze z kolei traktują gry komputerowe jako świetny sposób na odstresowanie się po ciężkim dniu pracy. Pozwala to w poprawieniu nastroju, co z kolei przekłada się na lepszą atmosferę nie tylko w domu, ale również w całym otoczeniu gracza. Chociaż najwięcej graczy ma około 30 lat, to nie brakuje również emerytów, którzy doskonale radzą sobie w wirtualnym świecie i nawiązują nowe znajomości.

Zastanawiając się nad wpływem gier na zdrowie dziecka czy własne, warto podjąć próbę. Istotne jest, aby wybrać grę dopasowaną do wieku oraz preferencji gracza. W przypadku młodzieży dobrym rozwiązaniem mogą też być produkcje e-sportowe, ponieważ to właśnie one cieszą się coraz większą popularnością i nieustannie rosnącymi możliwościami. Jeśli marzeniem pociechy jest dostanie się do profesjonalnej drużyny i uczestnictwo w Mistrzostwach Świata, gdzie pula nagród sięga milionów dolarów, to warto wspierać te starania.