Nudy w domu? Zagraj w planszówkę! – 3 propozycje ciekawych gier planszowych

W obecnych czasach mimo postępującej cyfryzacji, gry planszowe nadal są bardzo często wybieraną formą rozrywki zarówno wśród dzieci jak i dorosłych.

Planszówki znane są od wieków, jednak ich rozkwit spowodowała nowa era gier pojawiająca się w USA i Europie w latach 70-tych i 80-tych. Wcześniej grano tylko w gry logiczne oraz abstrakcyjne – szachy, warcaby, go, domino czy kalaha i gry, takie jak chińczyk, w których rozgrywka polegała na rzucaniu kostką.

Co warto wiedzieć o grach planszowych?

Obecnie na rynku królują gry wyróżniające się niespotykaną mechaniką, ciekawą fabułą oraz piękną oprawą graficzną. Topowi autorzy wprowadzają graczy w klimat gry, angażując ich całkowicie w akcję i zachęcając do kolejnych jej etapów. Można wybrać się do średniowiecza, przyszłości, wyruszyć na wyspę czy wyszukać przyczyny zabójstwa.

Gry planszowe często nie są tylko prostą rozrywką, ale wymagają od gracza dalekosiężnego myślenia strategicznego. Należy pamiętać o zawieraniu sojuszy, a czasami zdradach. Rozgrywka trwać może zarówno 20 min, jak i więcej niż 8 godzin. Podczas gry, uczestnicy muszą rozwijać postać czy inwestycję, gromadzić zasoby, dobierać nowe karty. Autorzy nowoczesnych gier planszowych potrafią na tyle dobrze opracować mechanikę gry, aby ta była w każdej następnej rozgrywce czymś nowym dla gracza.

W portalu https://www.chill.pl/ znajdziesz więcej ciekawych pomysłów na spędzanie wolnego czasu.

3 najciekawsze propozycje planszówek

Poniżej znajduje się lista najczęściej kupowanych gier planszowych w Polsce:

  1. Monopoly Standard – znana wszystkim i kultowa gra dla dorosłych młodzieży. Podczas rozgrywki, możemy zostać właścicielem placu Trzech Krzyży, ulicy Marszałkowskiej czy Alei Jerozolimskich, postawić tam hotele wzbogacające miasto i nasz portfel. Dzięki udanym inwestycjom i przemyślanym decyzjom możemy zdobyć wszystkie nieruchomości i zostać milionerem.
  2. Zgadnij kto to? – w pudełku znajdziemy 2 plansze z różnymi postaciami. Zadając pytania swojemu przeciwnikowi, musimy wydedukować jaka postać została przez niego ukryta w myślach. Jest wiele sposobów rozgrywki – standardowa, Runda Mistrzów czy Wielkie Wyzwanie.
  3. Wirus – bestseller ostatnich miesięcy, w którym stajemy do walki z epidemią. Jako naukowiec musimy powstrzymać rozprzestrzenianie się złych wirusów, a przy tym możemy nieźle zarobić. Zwycięzcy należy się grant na badania, dlatego warto użyć sprytu oraz inteligencji, żeby pokonać swoich rywali i wygrać.